Dorman DOR-626-320 Engine Heater Hose Assembly
Features:
- Application specific – designed to match the original fit and function of heater hoses on certain vehicle years, makes and models
- Quality engineering – designed in the United States and backed by decades of automotive aftermarket experience
- Complete replacement – hoses come with necessary clamps for easy installation
- Upgraded material – this replacement engine heater hose assembly features aluminum T-connectors for added durability
Original equipment HVAC heater hose assemblies often fail due to cracks in the plastic T-connector. This Dorman OE FIX replacement features an upgraded aluminum T-connector to prevent similar failures in the future.
Attributes:
| Maximum Working Pressure | 100 |
| Hose End (3) Outside Diameter (In) | 0.85 in |
| Length | 16.5 in |
| Length | 5 in |
| Length | 10 in |
| Package Contents | 1 Heater Hose Assembly |
| Thermostatically Controlled | No |
| Material | Steel/Rubber |
| Color | Natural |
| Connection diameter: | 0.24 |
| Inside Diameter | 0.65 |
| Hose Shape | Molded Assembly |
| Grade Type | Regular |
| Number of Branches | 3 |
| 1882 | Yes |
| 2027 | No |
| 2036 | 0.64 |
| 2044 | No |
| Coolant Hose Heat Shield Included | No |
| Coolant Hose Type | Branched |
| End 1 Attachment Type | Clamp |
| End 2 Attachment Type | Clamp |
| End 3 Attachment Type | Barbed |
| Hose End (1) Outside Diameter (In) | 0.414 in |
| Hose End (2) Outside Diameter (In) | 0.843 in |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chrysler | 300 | 2005 to 2021 |
| Dodge | Challenger | 2008 to 2021 |
| Dodge | Charger | 2006 to 2021 |
| Dodge | Magnum | 2005 to 2008 |
Reviews
There are no reviews yet.