Dorman DOR-626-332 Engine Heater Hose Assembly
Features:
- Ideal replacement – this HVAC heater hose assembly directly replaces the original heater hose on specified vehicle years, makes and models
- Durable construction – this part is specifically designed to withstand extreme temperature changes and resist cracking and leaking
- Cost-effective and reliable – offers original manufacturer quality at lower cost than getting replacement at dealer
- Industry-leading design – professionally engineered by the aftermarket leader in heater hose assemblies
This replacement HVAC heater hose assembly is engineered to match the fit and durability of the stock heater hose assembly on specified vehicles. It is designed to withstand extreme temperature changes to extend service life.
Attributes:
| Material | EPDM |
| Coolant Hose Heat Shield Included | No |
| 5522 | 350 |
| 2045 | 135 |
| 521 | 75 |
| Connection diameter: | 25.5 |
| Hose Outside Diameter | 18 mm |
| Outside Diameter | 18 mm |
| Mounting Bracket Included | No |
| Coolant Hose Type | Single I.D. (Inside Diameter) |
| Color | Black |
| Material | Metal |
| Material | Rubber |
| 2044 | No |
| 2027 | No |
| Thermostatically Controlled | No |
| Hose Overall Length (In) | 350 mm |
| Inside Diameter | 11 mm |
| Length | 350 mm |
| 1882 | No |
| Hose Material | EPDM |
| Hose End (1) Outside Diameter (In) | 30 mm |
| Hose Attachment End 1 | Quick Disconnect |
| End 1 Type | Quick Disconnect |
| Hose End (2) Outside Diameter (In) | 29.6 mm |
| Hose Attachment End 2 | Quick Disconnect |
| End 1 Attachment Type | Quick Disconnect |
| End 2 Attachment Type | Quick Disconnect |
| End 2 Type | Quick Disconnect |
| Number of Branches | 1 |
| Grade Type | Regular |
| Hose Shape | Molded Assembly |
| Length | 350 |
| Maximum Working Pressure | 100 |
| Package Contents | 1 Heater Hose Assembly |
| Inside Diameter | 24 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chrysler | 200 | 2015 to 2017 |
| Jeep | Cherokee | 2014 to 2018 |

Reviews
There are no reviews yet.