Dorman DOR-626-696 Engine Heater Hose Assembly
Features:
- Cost-effective and reliable – offers original manufacturer quality at lower cost than getting replacement at dealer
- Ideal replacement – this HVAC heater hose assembly directly replaces the original heater hose on specified vehicle years, makes and models
- Durable construction – this part is specifically designed to withstand extreme temperature changes and resist cracking and leaking
- Industry-leading design – professionally engineered by the aftermarket leader in heater hose assemblies
This replacement HVAC heater hose assembly is engineered to match the fit and durability of the stock heater hose assembly on specified vehicles. It is designed to withstand extreme temperature changes to extend service life.
Attributes:
| Hose Attachment End 1 | Hose |
| Hose Attachment End 2 | Quick Disconnect |
| 5522 | 874 |
| Grade Type | Regular |
| Hose End (1) Outside Diameter (In) | 25.5 mm |
| Hose End (2) Outside Diameter (In) | 24.8 mm |
| Hose Material | Rubber |
| Hose Outside Diameter | 0.94 in |
| Hose Overall Length (In) | 34 in |
| Inside Diameter | 0.74 in |
| Protective Sleeve Included | No |
| Modular | No |
| Mounting Bracket Included | No |
| Outside Diameter | 0.94 in |
| Hose Shape | Molded Assembly |
| Package Contents | 1 Heater Hose Assembly |
| Length | 34 in |
| 1882 | Yes |
| 9839 | Yes |
| 9845 | 1 |
| Thermostatically Controlled | No |
| Coolant Hose Heat Shield Included | No |
| Coolant Hose Type | Single I.D. |
| End 1 Attachment Type | Clamp |
| End 1 Type | Hose |
| End 2 Attachment Type | Quick Disconnect |
| Length | 874 |
| Maximum Working Pressure | 100 |
| Inside Diameter | 20.4 |
| Connection diameter: | 18.5 |
| Material | EPDM |
| 2044 | Yes |
| Color | Black |
| 2027 | No |
| 2045 | 90 |
| 521 | 75 |
| 2263 | 1 |
| Number of Branches | 1 |
| End 2 Type | Flanged |
| Heat Shield Included | No |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Cadillac | Escalade ESV | 2015 to 2020 |
| Cadillac | Escalade | 2015 to 2020 |
| Chevrolet | Suburban | 2015 to 2020 |
| Chevrolet | Tahoe | 2015 to 2020 |
| GMC | Yukon XL | 2015 to 2020 |
| GMC | Yukon | 2015 to 2020 |
Reviews
There are no reviews yet.