Dorman DOR-626-708 Engine Heater Hose Assembly
Features:
- Cost-effective and reliable – offers original manufacturer quality at lower cost than getting replacement at dealer
- Durable construction – this part is specifically designed to withstand extreme temperature changes and resist cracking and leaking
- Industry-leading design – professionally engineered by the aftermarket leader in heater hose assemblies
- Ideal replacement – this HVAC heater hose assembly directly replaces the original heater hose on specified vehicle years, makes and models
This replacement HVAC heater hose assembly is engineered to match the fit and durability of the stock heater hose assembly on specified vehicles. It is designed to withstand extreme temperature changes to extend service life.
Attributes:
| Inside Diameter | 18.5 mm |
| Number of Branches | 1 |
| Grade Type | Regular |
| Hose Shape | Molded Assembly |
| Length | 1536.81 |
| Thermostatically Controlled | No |
| Hose Outside Diameter | 26.5 |
| 9839 | Yes |
| Maximum Working Pressure | 100 |
| Inside Diameter | 21.3 |
| Protective Sleeve Included | Yes |
| Package Contents | 1 Heater Hose Assembly |
| Outside Diameter | 26.5 mm |
| Mounting Bracket Included | No |
| 5522 | 1536.81 |
| 2263 | 1 |
| Modular Components Included | Female Quick Connect |
| Connection diameter: | 18.5 |
| 2045 | 135 |
| 2027 | No |
| 2044 | Yes |
| Color | Black |
| 1882 | Yes |
| 521 | 75 |
| Length | 1536.81 mm |
| Material | Plastic |
| Material | EPDM |
| Hose Overall Length (In) | 1536.81 mm |
| Material | Metal |
| Hose Material | Plastic |
| Hose Material | EPDM |
| Modular | Yes |
| Hose Material | Metal |
| Hose End (2) Outside Diameter (In) | 27.4 mm |
| Hose End (1) Outside Diameter (In) | 26.5 mm |
| Hose Attachment End 2 | Quick Disconnect |
| Hose Attachment End 1 | Hose |
| Heat Shield Included | No |
| End 2 Type | Quick Disconnect |
| End 2 Attachment Type | Quick Disconnect |
| End 1 Type | Hose |
| End 1 Attachment Type | Hose |
| Coolant Hose Type | Single I.D. |
| Coolant Hose Heat Shield Included | No |
| 9845 | 1 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | F-150 | 2004 to 2008 |
| Lincoln | Mark LT | 2006 to 2008 |
Reviews
There are no reviews yet.