Dorman DOR-626-722 Engine Heater Hose Assembly
Features:
- Complete replacement – hoses come with necessary clamps for easy installation
- Quality engineering – designed in the United States and backed by decades of automotive aftermarket experience
- Application specific – designed to match the original fit and function of heater hoses on certain vehicle years, makes and models
- Upgraded material – this replacement engine heater hose assembly features aluminum connectors for added durability
Original equipment HVAC heater hose assemblies often fail due to cracks in the plastic connectors. This Dorman OE FIX replacement features upgraded aluminum connectors to prevent similar failures in the future.
Attributes:
| Thermostatically Controlled | No |
| Working Pressure | 50 PSI |
| Number of Branches | 2 |
| Grade Type | Regular |
| Hose Shape | Molded Assembly |
| Length | 43.5 |
| 521 | 75 |
| 1882 | No |
| 2027 | No |
| 2036 | 0.28 |
| 2044 | Yes |
| 2045 | 90 |
| 2263 | 1 |
| 5522 | 41 |
| Maximum Working Pressure | 100 |
| Inside Diameter | 0.7 |
| Connection diameter: | 0.62 |
| Color | Black |
| Material | Rubber |
| End 2 Type | Quick Connect |
| End 2 Attachment Type | Quick Connect |
| End 1 Type | Flanged |
| 5523 | 2.5 |
| 9839 | Yes |
| 9845 | 2 |
| End 1 Attachment Type | Flared |
| Coolant Hose Type | Branched |
| Coolant Hose Heat Shield Included | No |
| Angle | 90 deg |
| End 3 Attachment Type | Quick Connect |
| Heat Shield Included | No |
| Hose Attachment End 1 | Flanged |
| Hose Attachment End 2 | Clamp |
| Bending Radius | 90 deg |
| Arm Length | 41 in |
| Hose End (1) Outside Diameter (In) | 0.96 in |
| Hose End (2) Outside Diameter (In) | 0.82 in |
| Hose End (3) Outside Diameter (In) | 0.58 in |
| Hose Material | Rubber |
| Hose Outside Diameter | 1.11 in |
| Hose Overall Length (In) | 43.5 |
| Inside Diameter | 0.62 in |
| Length | 43.5 |
| Modular | Branch |
| Modular Components Included | Branch |
| Mounting Bracket Included | No |
| Outside Diameter | 1.11 in |
| Package Contents | Heater Hose Assembly |
| Protective Sleeve Included | No |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | Fusion | 2010 to 2012 |

Reviews
There are no reviews yet.