Dorman DOR-645-210 Exhaust Gas Recirculation Modulator Connector
Features:
- Durable construction – this part is made from quality materials to ensure reliable performance and long service life
- Ideal solution – this connector is a reliable replacement for an original part that is missing or has failed due to fatigue
- Trustworthy quality – backed by team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
- Direct replacement – this EGR vacuum regulator solenoid connector matches the appearance and function of the factory hardware on specified applications
This EGR vacuum regulator solenoid connector is designed to match the appearance and function of the original hardware on specified applications. Made of quality materials, it is engineered for reliable performance and durability.
Attributes:
| Package Contents | 1 Pigtail |
| Wire Gauge Measurement | 22 |
| Gender | Female |
| Wire Quantity | 2 |
| Terminal Type | Female |
| Color | Black |
| Wire Harness Length | 11 in |
| Water Resistant | No |
| Overall Length (In) | 15.75 in |
| Connector Length | 14.65 in |
| Connector Quantity | 1 |
| Housing Color | Black |
| Material | Plastic |
| Mount Plate Shape | Oval |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| to | ||
| Ford | Crown Victoria | 1996 to 2003 |
| Ford | E-150 Econoline Club Wagon | 1997 to 2002 |
| Ford | E-150 Econoline | 1997 to 2008 |
| Ford | E-150 | 2003 to 2009 |
| Ford | E-250 Econoline | 1997 to 2002 |
| Ford | E-250 | 2003 to 2009 |
| Ford | E-350 Econoline Club Wagon | 1997 to 2002 |
| Ford | E-350 Econoline | 1997 to 2008 |
| Ford | E-350 Super Duty | 1999 to 2009 |
| Ford | Escape | 2001 to 2008 |
| Ford | Excursion | 2000 to 2003 |
| Ford | Expedition | 1997 to 2009 |
| Ford | Explorer Sport Trac | 2001 to 2003 |
| Ford | Explorer | 1997 to 2010 |
| Ford | F-100 Ranger | 1997 to 2001 |
| Ford | F-150 Heritage | 2004 to 2004 |
| Ford | F-150 | 1997 to 2010 |
| Ford | F-250 Super Duty | 1999 to 2010 |
| Ford | F-250 | 1999 to 2009 |
| Ford | F-350 Super Duty | 1999 to 2010 |
| Ford | F-350 | 1999 to 2009 |
| Ford | Freestar | 2004 to 2004 |
| Ford | Grand Marquis | 1996 to 2003 |
| Ford | Mustang | 1996 to 2004 |
| Ford | Ranger | 1994 to 2010 |
| Ford | Sable | 1996 to 2001 |
| Ford | Taurus | 1996 to 2007 |
| Ford | Thunderbird | 1997 to 1997 |
| Lincoln | Blackwood | 2002 to 2003 |
| Lincoln | Continental | 2001 to 2002 |
| Lincoln | LS | 2000 to 2006 |
| Lincoln | Mark LT | 2006 to 2010 |
| Lincoln | Mark VIII | 1996 to 1998 |
| Lincoln | Navigator | 1998 to 2009 |
| Lincoln | Town Car | 1996 to 2011 |
| Mercury | Cougar | 1997 to 1997 |
| Mercury | Grand Marquis | 1996 to 2003 |
| Mercury | Mariner | 2005 to 2008 |
| Mercury | Monterey | 2004 to 2004 |
| Mercury | Mountaineer | 1997 to 2010 |
| Mercury | Sable | 1996 to 2005 |

Reviews
There are no reviews yet.