Dorman DOR-674-9072 DPF Gasket And Clamp Kit
Features:
- Trustworthy quality – backed by a team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
- Ideal solution – engineered to be reliable replacements for components that are missing or damaged
- Direct replacements – the components in this diesel particulate filter (DPF) hardware kit are designed to match the function of the original parts on specified vehicles
- Durable construction – designed and manufactured to strict specifications for reliable performance
The components in this diesel particulate filter (DPF) hardware kit are designed to match the function of the original parts on specified vehicles. They are engineered to be reliable replacements for components that are missing or damaged.
Attributes:
| 4114 | No |
| Package Contents | 3 Gaskets |
| Band Width | 25.3 |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Minimum Diameter | 139 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Material | Graphite Composite |
| Minimum Diameter | 335 mm |
| Reusable | Yes |
| Maximum Diameter | 149 mm |
| Package Contents | 2 Clamps |
| Maximum Diameter | 346 mm |
| Clamping Type | V-Clamp |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| to |
Reviews
There are no reviews yet.