Dorman DOR-679-017 Exhaust Manifold Crossover Pipe
Features:
- Restores functionality – reliable replacement for an original part that has failed due to heat, vibration or corrosion
- Durable construction – this part is made from quality materials to ensure reliable performance and long service life
- Trustworthy quality – backed by team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
- Direct replacement – this exhaust crossover pipe is designed to match the fit and function of the original tube on specified applications
This exhaust crossover pipe is designed to match the fit and function of the original pipe on specified applications, and is engineered for reliable performance and durability.
Attributes:
| Flange Quantity | 2 |
| Inlet Outside Diameter | 2.17 |
| Outlet Outside Diameter | 2.71 |
| Color | Metallic Gray |
| Length | 26.25 |
| Overall Exhaust System Diameter (in) | 2.5 in |
| Inlet Quantity | 1 |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Flanged | Yes |
| Welding Required | No |
| Strap Hanger Included | No |
| Package Contents | Pipe and Gaskets |
| Overall Width (in) | 13.5 in |
| Overall Height (in) | 4.75 in |
| Exhaust Pipe Outlet Inside Diameter (in) | 2.71 in |
| Exhaust Pipe Material | Stainless Steel |
| Exhaust Pipe Inlet Inside Diameter (in) | 2.17 in |
| Outlet Quantity | 1 |
| Catalytic Converter Included | No |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| to | ||
| Chevrolet | Blazer | 1994 to 1994 |
| Chevrolet | C1500 Suburban | 1995 to 1999 |
| Chevrolet | C1500 | 1994 to 1998 |
| Chevrolet | C2500 Suburban | 1994 to 1999 |
| Chevrolet | C2500 | 1992 to 2000 |
| Chevrolet | C3500 | 1992 to 2000 |
| Chevrolet | K1500 Suburban | 1995 to 1999 |
| Chevrolet | K1500 | 1994 to 1998 |
| Chevrolet | K2500 Suburban | 1994 to 1999 |
| Chevrolet | K2500 | 1992 to 2000 |
| Chevrolet | K3500 | 1992 to 2000 |
| Chevrolet | P30 | 1994 to 1995 |
| GMC | C1500 Suburban | 1995 to 1999 |
| GMC | C1500 | 1994 to 1997 |
| GMC | C2500 Suburban | 1994 to 1999 |
| GMC | C2500 | 1992 to 2000 |
| GMC | C3500 | 1992 to 2000 |
| GMC | K1500 Suburban | 1995 to 1999 |
| GMC | K1500 | 1994 to 1998 |
| GMC | K2500 Suburban | 1994 to 1999 |
| GMC | K2500 | 1992 to 2000 |
| GMC | K3500 | 1992 to 2000 |
| GMC | P3500 | 1994 to 1995 |

Reviews
There are no reviews yet.