Dorman DOR-679-040 Exhaust Manifold Crossover Pipe
Features:
- Direct replacement – this exhaust crossover pipe is designed to match the fit and function of the original tube on specified applications
- Trustworthy quality – backed by team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
- Restores functionality – reliable replacement for an original part that has failed due to heat, vibration or corrosion
- Durable construction – this part is made from quality materials to ensure reliable performance and long service life
This exhaust crossover pipe is designed to match the fit and function of the original pipe on specified applications, and is engineered for reliable performance and durability.
Attributes:
| Flange Quantity | 3 |
| Strap Hanger Included | No |
| Welding Required | No |
| Material | Stainless Steel |
| Length | 40 |
| 9957 | Welded Flange |
| 1882 | No |
| Color | Metallic Gray |
| Shape | Single Pipe |
| Mounting Bracket Included | No |
| Finish | Polished |
| Inlet Inside Diameter | 3 |
| Outlet Inside Diameter | 2 |
| Outlet Quantity | 1 |
| Inlet Outside Diameter | 2 |
| Outlet Outside Diameter | 2 |
| Package Contents | 3 Gaskets |
| Package Contents | 1 Crossover Pipe |
| Overall Width (in) | 11 in |
| Overall Height (in) | 40 in |
| 1881 | Yes |
| 1880 | Yes |
| 617 | No |
| Overall Exhaust System Diameter (in) | 4 in |
| Inlet Quantity | 2 |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Flanged | Yes |
| Exhaust Pipe Outlet Inside Diameter (in) | 2 in |
| Exhaust Pipe Material | Stainless Steel |
| Exhaust Pipe Inlet Inside Diameter (in) | 2 in |
| Catalytic Converter Included | No |
| Grade Type | Regular |
| 9958 | Welded Flange |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Hyundai | Santa Fe | 2007 to 2009 |
Reviews
There are no reviews yet.