Dorman DOR-679-342 Pre-Converter – Not CARB Compliant
Features:
- Direct replacement – this catalytic converter is designed to match the fit and performance of the original equipment on specific vehicles
- Cost-effective solution – offers original equipment functionality at a competitive price
- Trustworthy value – backed by team of engineers and quality control experts in the United States
- Durable construction – manufactured within strict tolerances for reliable longevity
This catalytic converter is precision-engineered to match the original equipment fit and function on specific vehicle years, makes and models for a reliable replacement.
Attributes:
| Exhaust Manifold Inlet Port Shape | Round |
| Inlet Port Shape | Round |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Converter Body Material | Stainless Steel |
| Converter Body Length | 8.5 in |
| Color | Metallic Gray |
| CARB Compliant | No |
| California Air Resources Board Approved | No |
| 9595 | Pre Converter |
| 9594 | Angled |
| 9593 | Straight |
| 9241 | No |
| 8970 | Yes |
| 8969 | Yes |
| 8967 | Yes |
| 8966 | Yes |
| Sensor Port Count | 1 |
| Outlet Mounting Hole Quantity | 3 |
| Inlet Mounting Hole Quantity | 3 |
| Type | One-Piece |
| Tube Wall Thickness | 0.125 in |
| Package Contents | 1 Screw |
| Package Contents | 6 Nuts |
| Package Contents | 3 Bolts |
| Package Contents | 1 Outlet Gasket |
| Package Contents | 1 Inlet Gasket |
| Package Contents | 1 Catalytic Converter |
| Outlet Port Shape | Round |
| Grade Type | Regular |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Outlet Outside Diameter | 5 |
| Inlet Outside Diameter | 5 |
| Substrate Material | Ceramic |
| Outlet Quantity | 1 |
| Outlet Inside Diameter | 2 |
| Body Material | Stainless Steel |
| Inlet Quantity | 1 |
| Body Width | 3 |
| Body Length | 4 |
| Body Height | 8.5 |
| Inlet Inside Diameter | 2 |
| Outlet Type | Flanged |
| Inlet Type | Flanged |
| Finish | Natural |
| Mounting Hardware Included | Yes |
| Material | Stainless Steel |
| 8593 | 1 |
| 5660 | Round |
| 4364 | No |
| 1882 | Yes |
| 632 | No |
| 618 | No |
| 368 | Stainless Steel |
| Overall Length | 19 in |
| Item Grade | OEM |
| Installation Hardware Included | Yes |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chevrolet | Colorado | 2015 to 2021 |
| GMC | Canyon | 2015 to 2021 |
Reviews
There are no reviews yet.