Dorman DOR-679-574 Pre-Converter – Not CARB Compliant
Features:
- Durable construction – manufactured within strict tolerances for reliable longevity
- Direct replacement – this catalytic converter is designed to match the fit and performance of the original equipment on specific vehicles
- Trustworthy value – backed by team of engineers and quality control experts in the United States
- Cost-effective solution – offers original equipment functionality at a competitive price
This catalytic converter is precision-engineered to match the original equipment fit and function on specific vehicle years, makes and models for a reliable replacement.
Attributes:
| Outlet Inside Diameter | 1.9 |
| 8593 | 1 |
| 5660 | Elbow |
| 4364 | No |
| 1882 | No |
| 9241 | Yes |
| 9593 | Straight |
| Body Material | Stainless Steel |
| 9594 | Straight |
| 9595 | Post Converter |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| California Air Resources Board Approved | No |
| CARB Compliant | No |
| Color | Metallic Gray |
| Inlet Quantity | 1 |
| Body Width | 4 |
| Converter Body Length | 6 in |
| Converter Body Material | Stainless Steel |
| Exhaust Manifold Inlet Port Shape | Round |
| Gasket Or Seal Included | Yes |
| Inlet Port Shape | Round |
| Outlet Type | Flanged |
| Inlet Inside Diameter | 1.9 |
| Body Height | 21 |
| Body Length | 15 |
| Installation Hardware Included | No |
| Grade Type | Regular |
| Inlet Mounting Hole Quantity | 3 |
| 368 | Stainless Steel |
| Inlet Type | Flanged |
| Finish | Uncoated |
| Mounting Hardware Included | No |
| Material | Stainless Steel |
| 8972 | 0 |
| Item Grade | OEM |
| Outlet Port Shape | Round |
| Overall Length | 24 in |
| Package Contents | 1 Catalytic Converter |
| Package Contents | 1 Inlet Gasket |
| 8970 | No |
| 8969 | Yes |
| 8967 | Yes |
| 8966 | Yes |
| 618 | No |
| 632 | No |
| Outlet Quantity | 1 |
| Substrate Material | Ceramic |
| Inlet Outside Diameter | 3.4 |
| Outlet Mounting Hole Quantity | 3 |
| Package Contents | 1 Outlet Gasket |
| Package Contents | 3 Bolts |
| Tube Wall Thickness | 0.125 in |
| Type | Flanged |
| Sensor Port Count | 1 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chevrolet | Captiva Sport | 2012 to 2015 |
| Chevrolet | Equinox | 2010 to 2017 |
| GMC | Terrain | 2010 to 2017 |
Reviews
There are no reviews yet.