Dorman DOR-686-029 Steering Knuckle
Features:
- Direct replacement – this suspension knuckle is designed to replace the original knuckle on specific vehicles
- Trustworthy construction – manufactured to strict standards using durable materials
- Rigorously tested – thorough quality control measures ensure longevity
- Reliable fit – precision-engineered to match the dimensions of original components
This suspension knuckle is precision-engineered and rigorously tested to provide reliable replacement for the original knuckle on specific vehicles.
Attributes:
| Housing Color | Natural |
| Grade Type | Regular |
| Mounting Hole Diameter | 14 mm |
| Mounting Hole Diameter | 13 mm |
| Mounting Hole Diameter | 12.5 mm |
| Mounting Hole Diameter | 10 mm |
| Mounting Hole Quantity | 15 |
| Mounting Hardware Included | No |
| Width | 265 |
| Inside Diameter | 80 |
| Color | Natural |
| Length | 310 |
| Material | Steel |
| Ball Joint Included | Yes |
| Bearing Included | No |
| Bearing(s) Included | No |
| Bushings Included | Yes |
| Hub Included | No |
| Installation Hardware Included | No |
| Item Grade | Standard |
| Package Contents | 1 Bare Knuckle |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Jeep | Cherokee | 2014 to 2023 |

Reviews
There are no reviews yet.