Dorman DOR-700-675 Radiator Splash Shield Push-Type Retainer – Toyota
Features:
- Excellent value – this part offers original equipment quality at a competitive cost
- Quality material – this retainer is made of durable material for long-lasting service
- Ideal replacement – this retainer matches the fit and function of the original equipment retainer for this vehicle application
- Versatile design – this retainer is suitable for a variety of automotive uses
Constructed of quality materials, this multi-purpose retainer provides the same function and versatility as the original equipment retainer ensuring long service life.
Attributes:
| Inside Diameter | 3.93 |
| Material | Plastic |
| 705 | Regular |
| 3114 | 3.93 |
| 9176 | No |
| Callout Size | 7 mm |
| Head Diameter | 20 |
| SAE or Metric | Metric |
| Shaft Diameter | 6.96 |
| Finish | Natural |
| Type | Push In |
| Outside Diameter | 19.84 |
| Package Contents | 10 Engine Drive Rivets |
| Overall Length | 21.3 mm |
| Thickness | 2.5 |
| Fastener Length | 15 mm |
| Color | Black |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Lexus | CT200h | 2011 to 2017 |
| Lexus | ES250 | 2021 to 2024 |
| Lexus | ES300h | 2013 to 2024 |
| Lexus | ES350 | 2013 to 2024 |
| Lexus | GS F | 2016 to 2020 |
| Lexus | GS200t | 2016 to 2017 |
| Lexus | GS300 | 2018 to 2019 |
| Lexus | GS350 | 2013 to 2020 |
| Lexus | GS450h | 2013 to 2018 |
| Lexus | HS250h | 2010 to 2012 |
| Lexus | IS F | 2008 to 2014 |
| Lexus | LS460 | 2013 to 2017 |
| Lexus | LS500 | 2018 to 2024 |
| Lexus | LS500h | 2018 to 2024 |
| Lexus | LS600h | 2013 to 2016 |
| Lexus | LX570 | 2013 to 2021 |
| Lexus | RX350 | 2016 to 2022 |
| Lexus | RX350L | 2018 to 2022 |
| Lexus | RX450h | 2013 to 2022 |
| Lexus | RX450hL | 2018 to 2022 |
| Scion | iQ | 2012 to 2015 |
| Scion | tC | 2011 to 2016 |
| Toyota | Avalon | 2013 to 2022 |
| Toyota | C-HR | 2018 to 2022 |
| Toyota | Camry | 2007 to 2024 |
| Toyota | Corolla | 2014 to 2019 |
| Toyota | Highlander | 2014 to 2023 |
| Toyota | Land Cruiser | 2013 to 2021 |
| Toyota | Prius AWD-e | 2019 to 2022 |
| Toyota | Prius C | 2012 to 2018 |
| Toyota | Prius Prime | 2017 to 2022 |
| Toyota | Prius | 2016 to 2022 |
| Toyota | RAV4 Prime | 2021 to 2024 |
| Toyota | RAV4 | 2019 to 2024 |
| Toyota | Sienna | 2017 to 2020 |
| Toyota | Venza | 2021 to 2024 |
| Toyota | Yaris | 2012 to 2018 |
Reviews
There are no reviews yet.