Dorman DOR-711-426 Wheel Nut Lock Chrome Bulge Lock Set M12-1.25
Features:
- Durable construction – made from quality materials to strict specifications and carefully tested to ensure reliable performance and long service life
- Trustworthy quality – backed by team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
- Replacement or upgrade – prevent theft with this wheel lock set, which replaces the factory wheel nuts with attractive, corrosion-resistant locking nuts
- Various options – sets come in different sizes, quantities, and appearances; check the product attributes to ensure you have exactly what you need for your vehicle
Prevent wheel theft with this attractive, precision-manufactured wheel lock set. Made of quality materials for durability, these parts have undergone try-on and corrosion resistance testing to ensure long service life. These sets come in different sizes, quantities and appearances, so check the product details to ensure you have the exact number, look and fit you need.
Attributes:
| Wrench Size Required | 21 mm |
| Material | Steel |
| Thread Direction | Clockwise |
| Color | Chrome |
| Thread Type | Fine |
| SAE or Metric | Metric |
| 3783 | External |
| 9153 | Yes |
| Seat Style | Conical Seat – 60 deg |
| 232 | No |
| Wheel Lock Key Part Number | 711-043.1 |
| 8960 | 12 |
| Head Style | Bulge |
| Bolt Grade | Grade 5 |
| 358 | 0.872 |
| Wrench Size Required | 19 mm |
| Washers Included | No |
| Open End Design | Yes |
| Grade Type | Regular |
| Package Contents | 4 Locks |
| Package Contents | 1 Key |
| Overall Length | 0.872 in |
| 7615 | 0.902 |
| Thread Size | M12-1.25 |
| Wheel Lock Type | Female Spline |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Nissan | Pickup | 1997 to 1997 |
| Nissan | Tiida | 2007 to 2010 |
| Nissan | Tsuru | 1984 to 1994 |
Reviews
There are no reviews yet.