Dorman DOR-711-523 Wheel Nut Lock Chrome Duplex Mag 9/16-18
Features:
- Durable construction – made from quality materials to strict specifications and carefully tested to ensure reliable performance and long service life
- Various options – sets come in different sizes, quantities, and appearances; check the product attributes to ensure you have exactly what you need for your vehicle
- Replacement or upgrade – prevent theft with this wheel lock set, which replaces the factory wheel nuts with attractive, corrosion-resistant locking nuts
- Trustworthy quality – backed by team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
Prevent wheel theft with this attractive, precision-manufactured wheel lock set. Made of quality materials for durability, these parts have undergone try-on and corrosion resistance testing to ensure long service life. These sets come in different sizes, quantities and appearances, so check the product details to ensure you have the exact number, look and fit you need.
Attributes:
| 9153 | Yes |
| Thread Type | Fine |
| 7615 | 0.98 |
| Wrench Size Required | 21 mm |
| Thread Direction | Clockwise |
| Material | Steel |
| Flange Diameter | 0.868 |
| SAE or Metric | SAE |
| Bolt Grade | Grade 5 |
| Wrench Size Required | 19 mm |
| 232 | Yes |
| Grade Type | Regular |
| Washers Included | Yes |
| 3783 | Internal |
| Wheel Lock Type | Mag/Shank |
| Wheel Lock Key Part Number | 711-047.1 |
| Seat Style | Shank |
| Package Contents | 1 Key |
| Package Contents | 4 Washers |
| Package Contents | 4 Locks |
| Overall Length | 1.808 in |
| Head Style | Mag Nut |
| 358 | 1.808 |
| Color | Chrome |
Reviews
There are no reviews yet.