Dorman DOR-711-626 Wheel Nut Lock Chrome Bulge Seat Open End M14-1.50
Features:
- Durable construction – made from quality materials to strict specifications and carefully tested to ensure reliable performance and long service life
- Trustworthy quality – backed by team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
- Replacement or upgrade – prevent theft with this wheel lock set, which replaces the factory wheel nuts with attractive, corrosion-resistant locking nuts
- Various options – sets come in different sizes, quantities, and appearances; check the product attributes to ensure you have exactly what you need for your vehicle
Prevent wheel theft with this attractive, precision-manufactured wheel lock set. Made of quality materials for durability, these parts have undergone try-on and corrosion resistance testing to ensure long service life. These sets come in different sizes, quantities and appearances, so check the product details to ensure you have the exact number, look and fit you need.
Attributes:
| Wheel Lock Type | Female Spline |
| 232 | No |
| 3783 | External |
| Wheel Lock Key Part Number | 711-043.1 |
| 7615 | 0.902 |
| Wrench Size Required | 19 mm |
| Thread Size | M14-1.50 |
| 8960 | 14 |
| 9153 | Yes |
| Seat Style | Conical Seat – 60 deg |
| Package Contents | 1 Key |
| Head Style | Bulge |
| Material | Steel |
| Package Contents | 4 Locks |
| Overall Length | 0.87 in |
| Thread Direction | Clockwise |
| Open End Design | Yes |
| Color | Chrome |
| 358 | 0.87 |
| Thread Type | Fine |
| SAE or Metric | Metric |
| Bolt Grade | Grade 5 |
| Washers Included | No |
| Grade Type | Regular |
| Wrench Size Required | 21 mm |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| to | ||
| Buick | Enclave | 2008 to 2011 |
| Cadillac | CTS | 2008 to 2010 |
| Cadillac | DeVille | 1997 to 1999 |
| Cadillac | Escalade | 1999 to 2012 |
| Cadillac | STS | 2008 to 2010 |
| Chevrolet | Astro | 2003 to 2005 |
| Chevrolet | Avalanche 1500 | 2002 to 2006 |
| Chevrolet | Avalanche 2500 | 2002 to 2006 |
| Chevrolet | Avalanche | 2007 to 2012 |
| Chevrolet | Blazer | 1992 to 1994 |
| Chevrolet | C1500 Suburban | 1992 to 1999 |
| Chevrolet | C1500 | 1988 to 1999 |
| Chevrolet | C2500 Suburban | 1992 to 1999 |
| Chevrolet | C2500 | 1988 to 2000 |
| Chevrolet | C3500 | 1988 to 2000 |
| Chevrolet | Camaro | 2010 to 2011 |
| Chevrolet | Express 1500 | 1996 to 2012 |
| Chevrolet | Express 2500 | 1996 to 2012 |
| Chevrolet | Express 3500 | 1996 to 2012 |
| Chevrolet | K1500 Suburban | 1992 to 1999 |
| Chevrolet | K1500 | 1988 to 1999 |
| Chevrolet | K2500 Suburban | 1992 to 1999 |
| Chevrolet | K2500 | 1988 to 2000 |
| Chevrolet | K3500 | 1988 to 2000 |
| Chevrolet | R2500 | 1989 to 1989 |
| Chevrolet | Silverado 1500 Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 1500 HD Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 1500 HD | 2001 to 2006 |
| Chevrolet | Silverado 1500 | 1999 to 2012 |
| Chevrolet | Silverado 2500 HD | 2001 to 2012 |
| Chevrolet | Silverado 2500 | 1999 to 2004 |
| Chevrolet | Silverado 3500 Classic | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 3500 HD | 2008 to 2012 |
| Chevrolet | Silverado 3500 | 2001 to 2006 |
| Chevrolet | Suburban 1500 | 2000 to 2012 |
| Chevrolet | Suburban 2500 | 2000 to 2012 |
| Chevrolet | Tahoe | 1995 to 2012 |
| Chevrolet | Traverse | 2009 to 2012 |
| Chrysler | 300 | 2005 to 2010 |
| Dodge | Challenger | 2008 to 2010 |
| Dodge | Charger | 2006 to 2010 |
| Dodge | Magnum | 2005 to 2008 |
| GMC | Acadia | 2007 to 2012 |
| GMC | C1500 Suburban | 1992 to 1999 |
| GMC | C1500 | 1988 to 1999 |
| GMC | C2500 Suburban | 1992 to 1999 |
| GMC | C2500 | 1988 to 2000 |
| GMC | C3500 | 1988 to 2000 |
| GMC | K1500 Suburban | 1992 to 1999 |
| GMC | K1500 | 1988 to 1999 |
| GMC | K2500 Suburban | 1992 to 1999 |
| GMC | K2500 | 1988 to 2000 |
| GMC | K3500 | 1988 to 2000 |
| GMC | R2500 | 1989 to 1989 |
| GMC | Safari | 2003 to 2005 |
| GMC | Savana 1500 | 1996 to 2012 |
| GMC | Savana 2500 | 1996 to 2012 |
| GMC | Savana 3500 | 1996 to 2012 |
| GMC | Sierra 1500 HD Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 1500 HD | 2001 to 2006 |
| GMC | Sierra 1500 | 1999 to 2012 |
| GMC | Sierra 2500 HD | 2001 to 2012 |
| GMC | Sierra 2500 | 1999 to 2004 |
| GMC | Sierra 3500 Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 3500 HD | 2007 to 2012 |
| GMC | Sierra 3500 | 2001 to 2006 |
| GMC | Terrain | 2010 to 2012 |
| GMC | Yukon XL 1500 | 2000 to 2012 |
| GMC | Yukon XL 2500 | 2000 to 2012 |
| GMC | Yukon | 1992 to 2012 |
| Honda | Odyssey | 2005 to 2006 |
| Hummer | H2 | 2003 to 2009 |
| Lexus | LX470 | 1998 to 2007 |
| Lexus | LX570 | 2008 to 2011 |
| Pontiac | G8 | 2008 to 2009 |
| Toyota | Land Cruiser | 1998 to 2008 |
| Toyota | Pickup | 1987 to 1994 |
| Toyota | Sequoia | 2008 to 2010 |
| Toyota | Tundra | 2007 to 2012 |
Reviews
There are no reviews yet.