Dorman DOR-711-641 Chrome Acorn 2-Pc M14-1.50
Features:
- Durable construction – made from quality materials to strict specifications and carefully tested to ensure reliable performance and long service life
- Various options – sets come in different sizes, quantities, and appearances; check the product attributes to ensure you have exactly what you need for your vehicle
- Trustworthy quality – backed by team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
- Replacement or upgrade – prevent theft with this wheel lock set, which replaces the factory wheel nuts with attractive, corrosion-resistant locking nuts
Prevent wheel theft with this attractive, precision-manufactured wheel lock set. Made of quality materials for durability, these parts have undergone try-on and corrosion resistance testing to ensure long service life. These sets come in different sizes, quantities and appearances, so check the product details to ensure you have the exact number, look and fit you need.
Attributes:
| Thread Direction | Clockwise |
| Material | Steel |
| 9153 | Yes |
| Grade Type | Regular |
| Washers Included | No |
| Bolt Grade | Grade 5 |
| Wrench Size Required | 19 mm |
| SAE or Metric | Metric |
| Wheel Lock Type | Bulge Seat Acorn Lock |
| Wheel Lock Key Part Number | 711-046.1 |
| Thread Size | M14-1.50 |
| 8960 | 14 |
| Thread Type | Fine |
| Package Contents | 16 Nuts |
| Package Contents | 4 Lock Nuts |
| Overall Length | 1.432 in |
| Package Contents | 1 Key |
| Seat Style | Conical Seat – 60 deg |
| 358 | 1.432 |
| 3783 | Internal |
| Color | Chrome |
| 232 | No |
| Wrench Size Required | 21 mm |
| Head Style | Acorn Nut |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chevrolet | C1500 | 1988 to 1991 |
| Chevrolet | K1500 | 1988 to 1989 |
| GMC | C1500 | 1988 to 1991 |
| GMC | K1500 | 1988 to 1989 |
| Honda | Odyssey | 2011 to 2017 |
| Honda | Pilot | 2011 to 2015 |
| Honda | Ridgeline | 2012 to 2014 |
| Toyota | Pickup | 1987 to 1994 |
| Toyota | Tundra | 2007 to 2021 |
Reviews
There are no reviews yet.