Dorman DOR-784-105D Self Tapping Screws – Stainless Steel – Pan Head – No.6 X 1/2 In., 3/4 In.
Features:
- Various styles – available in many head styles including round, flat, pan, oval, truss, hex and star
- Various uses – can fasten specific areas and components of a vehicle like factory equipment or be used elsewhere that calls for a similar fastener
- Trustworthy quality – backed by team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
- Durable construction – these screws are made from quality components to ensure reliable performance and a long service life
Dorman offers a comprehensive selection of screws for almost any automotive fastening job. A large selection of diameters, lengths and quantities are available in different assortments and/or kits. A multitude of thread varieties are available. Check the product details to make sure you have the right size and quantity for what you need.
Attributes:
| Washer Attached | No |
| Package Contents | 12 Self Tapping Screws |
| 1585 | Pan |
| 2819 | #6 |
| 2821 | No |
| 2849 | No |
| 2850 | Yes |
| 8960 | 20 |
| 9175 | No |
| Screw Name | Self Tapping Screw |
| Screw Style | Metal To Metal |
| Screw Type | Self Tapping Screw |
| Thread Size | #6 |
| Grade Type | Standard |
| Thread Length | 0.75 |
| Thread Length | 0.5 |
| Heat Hardened | No |
| Head Diameter | 0.27 |
| SAE or Metric | SAE |
| Thread Diameter | 1.138 |
| Thread Type | Coarse |
| Finish | Stainless Steel |
| Type | Sheet Metal |
| Color | Stainless |
| Thread Direction | Clockwise |
| Material | Stainless Steel |
| Head Drive Type | Phillips |
| Threads Per Inch | 20 |
| Overall Length | 0.85 in |
| Overall Length | 0.6 in |
| Head Tool Size | PH2 |
| Head Tool Size | PH1 |
| Fastener Plating | Stainless Steel |
| Drive Style | Phillips |
| Diameter | #6 |
| Callout Size | 3/4 in |
| Callout Size | No. 6 x 1/2 in |
| 9181 | 2 |
| 9176 | No |
Reviews
There are no reviews yet.