Dorman DOR-784-120D Self Tapping Screws – Stainless Steel – Oval Head – No.8 X 1 In., 1-1/2 In.
Features:
- Trustworthy quality – backed by team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
- Various styles – available in many head styles including round, flat, pan, oval, truss, hex and star
- Various uses – can fasten specific areas and components of a vehicle like factory equipment or be used elsewhere that calls for a similar fastener
- Durable construction – these screws are made from quality components to ensure reliable performance and a long service life
Dorman offers a comprehensive selection of screws for almost any automotive fastening job. A large selection of diameters, lengths and quantities are available in different assortments and/or kits. A multitude of thread varieties are available. Check the product details to make sure you have the right size and quantity for what you need.
Attributes:
| Material | Steel |
| Thread Size | #8 |
| Washer Attached | No |
| Heat Hardened | No |
| SAE or Metric | SAE |
| Thread Type | Coarse |
| Finish | Clear Zinc |
| Screw Type | Self Tapping Screw |
| Screw Style | Self Tapping Screw |
| Screw Name | Self Tapping Screw |
| Package Contents | 8 Self Tapping Screws |
| Fastener Plating | Clear Zinc |
| Fastener Length (In) | 1-1/2 in |
| Fastener Length (In) | 1 in |
| Drive Style | Phillips |
| Diameter | #8 |
| Callout Size | 1-1/2 in |
| Callout Size | No. 8 x 1 in |
| 9176 | No |
| 2850 | Yes |
| 2849 | No |
| 2821 | No |
| 2819 | 8 |
| 1585 | Oval |
| Color | Stainless |
Reviews
There are no reviews yet.