Dorman DOR-784-140D Self Tapping Screws – Stainless Steel – Oval Head – No.10 X 1/2 In., 3/4 In.
Features:
- Durable construction – these screws are made from quality components to ensure reliable performance and a long service life
- Trustworthy quality – backed by team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
- Various styles – available in many head styles including round, flat, pan, oval, truss, hex and star
- Various uses – can fasten specific areas and components of a vehicle like factory equipment or be used elsewhere that calls for a similar fastener
Dorman offers a comprehensive selection of screws for almost any automotive fastening job. A large selection of diameters, lengths and quantities are available in different assortments and/or kits. A multitude of thread varieties are available. Check the product details to make sure you have the right size and quantity for what you need.
Attributes:
| Screw Style | Self Tapping Screw |
| Package Contents | 12 Self Tapping Screws |
| Heat Hardened | No |
| SAE or Metric | SAE |
| 1585 | Oval |
| 2819 | 10 |
| 2821 | No |
| 2849 | No |
| 2850 | Yes |
| 9176 | No |
| Callout Size | No. 10 x 1/2 in |
| Callout Size | 3/4 in |
| Diameter | #10 |
| Drive Style | Phillips |
| Fastener Plating | Clear Zinc |
| Overall Length | 1/2 in |
| Overall Length | 3/4 in |
| Screw Name | Self Tapping Screw |
| Washer Attached | No |
| Screw Type | Self Tapping Screw |
| Material | Steel |
| Color | Stainless |
| Thread Size | #10 |
| Finish | Clear Zinc |
| Thread Type | Coarse |
Reviews
There are no reviews yet.