Dorman DOR-784-600 Stove Bolt With Nuts – 3/16-24 In. x 1/2 In./3/4 In.
Features:
- Multipurpose usefulness – can be used in a variety of applications, from auto to home
- Corrosion tested – hardware undergoes salt spray testing to ensure corrosion resistance
- Trustworthy quality – backed by team of professional engineers and quality control specialists in the United States
- Durable materials – manufactured to specific thread tolerance standards
These bolts are manufactured using durable materials and corrosion-tested to ensure required strength and longevity.
Attributes:
| Heat Hardened | Yes |
| Thread Length | 1/2 in |
| Thread Length | 3/4 in |
| Package Contents | 12 Stove Bolts |
| Thread Size | 3/16-24 |
| Thread Diameter | 0.19 |
| Thread Diameter | 0.19 |
| Thread Type | Coarse |
| Finish | Zinc Plated |
| Color | Natural |
| Callout Size | 3/16-24 X 1/2 in |
| Material | Steel |
| Head Drive Type | Slotted |
| Callout Size | 3/16-24 X 3/4 in |
| Bolt Grade | Grade 2 |
| Threads Per Inch | 24 |
| Threads Per Inch | 24 |
Reviews
There are no reviews yet.