Dorman DOR-784-602 Stove Bolt With Nuts – 3/16-24 In. x 1 In./1-1/4In.
Features:
- Durable materials – manufactured to specific thread tolerance standards
- Multipurpose usefulness – can be used in a variety of applications, from auto to home
- Trustworthy quality – backed by team of professional engineers and quality control specialists in the United States
- Corrosion tested – hardware undergoes salt spray testing to ensure corrosion resistance
These bolts are manufactured using durable materials and corrosion-tested to ensure required strength and longevity.
Attributes:
| Bolt Grade | Grade 2 |
| Head Drive Type | Slotted |
| Material | Steel |
| Callout Size | 3/16-24 X 1 in |
| Callout Size | 3/16-24 X 1-1/4 in |
| Package Contents | 6 Stove Bolts |
| Threads Per Inch | 24 |
| Color | Natural |
| Threads Per Inch | 24 |
| Finish | Zinc Plated |
| Thread Size | 3/16-24 |
| Thread Length | 1-1/4 in |
| Thread Length | 1 in |
| Heat Hardened | Yes |
| Thread Type | Coarse |
| Thread Diameter | 3/16 in |
| Thread Diameter | 3/16 in |
Reviews
There are no reviews yet.