Dorman DOR-785-400D Fuel Hose Fitting – Inverted Flare Male Connector – 1/4 In. X 1/4 In. Tube
Features:
- Many different sizes, assortments, and quantities available
- Corrosion-resistant brass design
- Conveniently packaged in a variety of piece counts to assist with both small and large projects
- Available in diverse styles, including tees, elbows and connectors
Dorman offers a comprehensive line of Fuel Hose Fittings for a range of applications. All our Fuel Hose Fittings are constructed from high-quality materials for long-lasting durability.
Attributes:
| Thread Type | Fine |
| Type | Thread |
| Type | Barb |
| Color | Brass |
| Length | 1.17 |
| Material | Brass |
| Thread Size | 7/16-24 |
| SAE or Metric | SAE |
| Package Contents | 1 Fitting |
| Overall Width (in) | 0.5 in |
| Tube Length | 1.17 in |
| Threaded End | 1 |
| Overall Height (in) | 0.44 in |
| Inlet Quantity | 1 |
| Inlet Outside Diameter (in) | 0.315 in |
| Hose Size | 1/4 in |
| Fitting End Type | Thread |
| Fitting End Type | Barb |
| End 1 Type | Thread |
| End 1 Type | Barb |
| Thread Diameter | 0.4 |

Reviews
There are no reviews yet.