Dorman DOR-800-301 Fuel Line Repair Tool
Features:
- May be used on nylon fuel lines of various sizes
- Easy to use
- A convenient solution to fuel line repair
- Also included in Dorman’s Nylon Fuel Line Repair Kit
Use Dorman’s Fuel Line Repair Tools to replace only the damaged part of the fuel line, not the entire fuel line assembly, and save time, money and labor. We offer a Tubing Cutter, Side Jaw Pincher, Fuel Tool Gun, and Fuel Tool Gun Handle. We also offer a comprehensive variety of fuel lines and fuel line connectors for many different applications.
Attributes:
| Package Contents | 4 Clamp Plates |
| Material | Plastic |
| Color | Yellow |
| Universal Or Specific Fit | Universal |
| Material | Rubber |
| Package Contents | 1 Rubber Adapter |
| Maximum Compatible Hose Clamp Size | 1.976 in |
| Package Contents | 1 Fuel Tool Gun |
| Color | Silver |
| Package Contents | 1 Elbow Connector Holder Assembly |
| Width | 1.19 |
| Package Contents | 1 Adapter |
| Strap Width | 0.59 in |
| Color | Black |
| Length | 11.25 |
| Minimum Compatible Hose Clamp Size | 0.96 in |
| Material | Steel |
| Package Contents | 5 Thumb Screws |
| Package Contents | 1 Straight Connector Holder |
| Elbow Connector Holder Included | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.