Dorman DOR-800-353 Fuel Tool – Holder, Elbow
Features:
- Also included in Dorman’s Nylon Fuel Line Repair Kit
- May be used on nylon fuel lines of various sizes
- A convenient solution to fuel line repair
- Easy to use
Use Dorman’s Fuel Line Repair Tools to replace only the damaged part of the fuel line, not the entire fuel line assembly, and save time, money and labor. We offer a Tubing Cutter, Side Jaw Pincher, Fuel Tool Gun, and Fuel Tool Gun Handle. We also offer a comprehensive variety of fuel lines and fuel line connectors for many different applications.
Attributes:
| Length | 3.0 |
| Minimum Compatible Hose Clamp Size | 0.96 in |
| Color | Yellow |
| Universal Or Specific Fit | Universal |
| Material | Plastic |
| Width | 1.19 |
| Maximum Compatible Hose Clamp Size | 1.976 in |
| Color | Silver |
| Elbow Connector Holder Included | Yes |
| Color | Black |
| Package Contents | 1 Elbow Connector Holder Assembly |
| Material | Steel |
| Strap Width | 0.59 in |
Reviews
There are no reviews yet.