Dorman DOR-800-407 Heater Hose Retaining Clip Assortment – Plastic
Features:
- Trustworthy quality – backed by team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
- Durable construction – this part is made from quality materials to ensure reliable performance and long service life
- Direct replacement – this HVAC heater hose retainer clip matches the fit and function of the factory part on specified years, makes and models
- Ideal solution – this clip is a reliable replacement for an original part that is missing or has failed due to fatigue
This HVAC heater hose retainer clip is designed to match the fit and function of the original part on specified vehicles. Made of quality materials, it is engineered for reliable performance.
Attributes:
| Diameter | 0.86 in |
| Housing Color | White |
| Package Contents | 2 Retaining Clips |
| Material | Plastic |
| Length | 0.75 in |
| Length | 0.72 in |
| Color | White |
| Thickness | 0.03 |
| Width | 1.14 in |
| Width | 1.09 in |
| Attachment Type | Clip On |
| Reusable | Yes |
| Universal Or Specific Fit | Specific |
| Diameter | 1.02 in |
Reviews
There are no reviews yet.