Dorman DOR-905-122 Steering Column Shift Mechanism
Features:
- Restores functionality – reliable replacement for an original mechanism that has failed due to wear or collision damage
- Trustworthy quality – backed by team of product experts in the United States and more than a century of automotive experience
- Durable construction – this mechanism is made from quality components to ensure reliable performance and a long service life
- Direct replacement – this steering column shift mechanism is designed to match the original components required to repair the steering column on specified vehicles
This steering column shift mechanism is designed to match the original components required to repair the steering column on specified vehicles, and is engineered for reliable performance and durability.
Attributes:
| Length | 4.8 |
| Mounting Hole Diameter | 3 |
| Mounting Hole Quantity | 0.35 |
| Shape | Irregular |
| Mounting Hardware Included | No |
| Color/Finish | Silver |
| Height | 3.2 in |
| Item Grade | Regular |
| Material | Metal |
| Package Contents | 1 Assembly |
| 875 | 4.8 |
| Strap Width | 3.76 in |
| Thickness (in) | 0.21 in |
| 1715 | Retainer |
| Clip Type | Retainer |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Toyota | Sequoia | 2001 to 2007 |
| Toyota | Tundra | 2000 to 2006 |
Reviews
There are no reviews yet.