Dorman DOR-916-523 Camshaft Phaser – Variable Timing Camshaft Gear
Features:
- Direct replacement – this VVT sprocket fits and performs like the original sprocket
- Quality assured – vehicle-specific application has been validation tested to ensure quality
- Durable construction – made from durable steel and precision machined for reliable performance
- 100% new – this variable valve timing sprocket is entirely new, not a remanufactured part
Product Video – YouTube Product Video – YouTube
The variable valve timing sprocket is key to ensuring an engine’s performance and clean running. Replace a worn factory VVT sprocket with this quality engineered sprocket to restore lost performance. Designed to install and perform like the original.
Attributes:
| Package Contents | 1 Cam Phaser |
| Material | Steel |
| Attachment Type | Bolt On |
| Bolt Included | No |
| Diameter | 3.56 in |
| Grade Type | Standard |
| Color | Silver |
| Overall Height (in) | 2.45 in |
| Overall Length (In) | 3.56 in |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| INFINITI | QX56 | 2007 to 2010 |
| Nissan | Armada | 2007 to 2015 |
| Nissan | NV2500 | 2012 to 2017 |
| Nissan | NV3500 | 2012 to 2017 |
| Nissan | Pathfinder | 2008 to 2012 |
| Nissan | TITAN | 2007 to 2015 |
Reviews
There are no reviews yet.