Dorman DOR-916-526 Camshaft Phaser – Variable Timing Camshaft Gear
Features:
- Direct replacement – this VVT sprocket fits and performs like the original sprocket
- Quality assured – vehicle-specific application has been validation tested to ensure quality
- 100% new – this variable valve timing sprocket is entirely new, not a remanufactured part
- Durable construction – made from durable steel and precision machined for reliable performance
Product Video – YouTube Product Video – YouTube
The variable valve timing sprocket is key to ensuring an engine’s performance and clean running. Replace a worn factory VVT sprocket with this quality engineered sprocket to restore lost performance. Designed to install and perform like the original.
Attributes:
| Overall Height (in) | 2.77 in |
| Color | Silver |
| Overall Length (In) | 3.96 in |
| Material | Steel |
| Grade Type | Standard |
| Package Contents | 1 Cam Phaser |
| Attachment Type | Bolt On |
| Bolt Included | No |
| Diameter | 3.96 in |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| INFINITI | EX37 | 2013 to 2013 |
| INFINITI | FX37 | 2013 to 2013 |
| INFINITI | G37 | 2008 to 2013 |
| INFINITI | M37 | 2011 to 2013 |
| INFINITI | Q40 | 2015 to 2015 |
| INFINITI | Q50 | 2014 to 2018 |
| INFINITI | Q60 | 2014 to 2016 |
| INFINITI | Q70 | 2014 to 2019 |
| INFINITI | Q70L | 2015 to 2019 |
| INFINITI | QX50 | 2014 to 2017 |
| INFINITI | QX70 | 2014 to 2020 |
| Nissan | 370Z | 2009 to 2020 |

Reviews
There are no reviews yet.