Dorman DOR-916-540 Camshaft Phaser
Features:
- Direct replacement – this VVT sprocket fits and performs like the original sprocket
- Durable construction – made from durable steel and precision machined for reliable performance
- 100% new – this variable valve timing sprocket is entirely new, not a remanufactured part
- Quality assured – vehicle-specific application has been validation tested to ensure quality
Product Video – YouTube Product Video – YouTube
The variable valve timing sprocket is key to ensuring an engine’s performance and clean running. Replace a worn factory VVT sprocket with this quality engineered sprocket to restore lost performance. Designed to install and perform like the original.
Attributes:
| Grade Type | Standard |
| Outside Diameter | 4.52 |
| Attachment Type | Bolt On |
| Material | Steel |
| Color | Silver |
| Bolt Included | No |
| Diameter | 4.52 in |
| Overall Height (in) | 1.98 in |
| Connector Quantity: | 0 |
| Overall Length (In) | 4.52 in |
| Wiring Harness Included | No |
| Package Contents | 1 Cam Phaser Sprocket |
| Inside Diameter | 0.50 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | Edge | 2011 to 2018 |
| Ford | Expedition | 2015 to 2017 |
| Ford | Explorer | 2011 to 2023 |
| Ford | F-150 | 2011 to 2020 |
| Ford | Flex | 2013 to 2019 |
| Ford | Lobo | 2015 to 2016 |
| Ford | Mustang | 2011 to 2017 |
| Ford | Police Interceptor Sedan | 2013 to 2019 |
| Ford | Police Interceptor Utility | 2013 to 2023 |
| Ford | Taurus | 2013 to 2019 |
| Ford | Transit-150 | 2015 to 2020 |
| Ford | Transit-250 | 2015 to 2020 |
| Ford | Transit-350 HD | 2015 to 2020 |
| Ford | Transit-350 | 2015 to 2020 |
| Ford | Transit | 2015 to 2020 |
| Lincoln | Continental | 2017 to 2020 |
| Lincoln | MKS | 2011 to 2016 |
| Lincoln | MKT | 2011 to 2019 |
| Lincoln | MKX | 2011 to 2018 |
| Lincoln | MKZ | 2013 to 2016 |
| Lincoln | Navigator | 2015 to 2017 |
Reviews
There are no reviews yet.