Dorman DOR-916-944 Camshaft Phaser- Variable Timing Camshaft Gear
Features:
- Durable construction – made from durable steel and precision machined for reliable performance
- Quality assured – vehicle-specific application has been validation tested to ensure quality
- Direct replacement – this VVT sprocket fits and performs like the original sprocket
- 100% new – this variable valve timing sprocket is entirely new, not a remanufactured part
Product Video – YouTube Product Video – YouTube
The variable valve timing sprocket is key to ensuring an engine’s performance and clean running. Replace a worn factory VVT sprocket with this quality engineered sprocket to restore lost performance. Designed to install and perform like the original.
Attributes:
| Grade Type | Standard |
| Material | Steel |
| Attachment Type | Bolt |
| Overall Length (In) | 3.68 in |
| Bolt Included | Yes |
| Bolt Material | Metal |
| Diameter | 3.68 in |
| Package Contents | 1 Engine Variable Timing Sprocket |
| Overall Height (in) | 1.94 in |
| Package Contents | 1 Bolt |
| Color | Silver |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Pontiac | Vibe | 2009 to 2010 |
| Scion | xD | 2008 to 2014 |
| Toyota | Avanza | 2016 to 2023 |
| Toyota | Corolla | 2009 to 2019 |
| Toyota | Matrix | 2009 to 2014 |
| Toyota | Yaris | 2016 to 2020 |

Reviews
There are no reviews yet.