Dorman DOR-917-021 Variable Valve Timing Solenoid
Features:
- Excellent value – the VVT solenoid is built to perform like original equipment quality at a competitive price
- Ideal replacement – this VVT solenoid is professionally engineered to match the function and performance of the stock part on specific vehicle applications
- Durable construction – this part is made from quality materials to ensure a long service life
- Vehicle tested – has undergone on-vehicle testing to ensure proper fit and performance
Product Video – YouTube Product Video – YouTube
This replacement engine variable valve timing (VVT) solenoid is precision-engineered to match the fit and function of the original VVT solenoid. Made of quality materials for a long service life, it has been tested for proper performance.
Attributes:
| Color/Finish | Silver/Zinc-Plated |
| Package Contents | VVT |
| Housing Material | Plastic |
| Connector Quantity: | 1 |
| Overall Width (in) | 4 in |
| Electrical Connector Type | Plug and Socket |
| Plug/Connector Type | Plug and Socket |
| Solenoid Activation Type | Electromagnetic |
| Solenoid Finish | Stainless Steel |
| Tube Length | 4.573 in |
| Color | Silver/Zinc-Plated |
| Terminal Type | Blade |
| Terminal Quantity | 2 |
| Connector Gender: | Male |
| Terminal Gender: | Female |
| Voltage | 12 |
| Wire Quantity | 2 |
| Overall Height (in) | 5.9 in |
| Housing Material | Steel |
| Item Grade | Standard Replacement |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Audi | A4 Quattro | 2001 to 2005 |
| Audi | A4 | 2001 to 2006 |
| Audi | S3 | 2000 to 2003 |
| Audi | TT Quattro | 2000 to 2006 |
| Audi | TT | 2000 to 2006 |
| Volkswagen | Beetle | 1999 to 2005 |
| Volkswagen | Clasico | 2011 to 2012 |
| Volkswagen | Golf | 2000 to 2006 |
| Volkswagen | Jetta | 2000 to 2005 |
| Volkswagen | Passat | 1998 to 2005 |
Reviews
There are no reviews yet.