Dorman DOR-917-199 Variable Valve Timing Solenoid
Features:
- Vehicle tested – has undergone on-vehicle testing to ensure proper fit and performance
- Ideal replacement – this VVT solenoid is professionally engineered to match the function and performance of the stock part on specific vehicle applications
- Excellent value – the VVT solenoid is built to perform like original equipment quality at a competitive price
- Durable construction – this part is made from quality materials to ensure a long service life
Product Video – YouTube Product Video – YouTube
This replacement engine variable valve timing (VVT) solenoid is precision-engineered to match the fit and function of the original VVT solenoid. Made of quality materials for a long service life, it has been tested for proper performance.
Attributes:
| Connector Gender: | Male |
| Terminal Gender: | Female |
| Voltage | 12 |
| Wire Quantity | 2 |
| Connector Quantity: | 1 |
| Color/Finish | Silver/Zinc-Plated/Brass |
| Overall Height (in) | 4.7 in |
| Overall Width (in) | 1.35 in |
| Package Contents | 1 VVT Solenoid |
| Plug/Connector Type | Plug and Socket |
| Shaft Diameter (in) | 0.7 in |
| Solenoid Activation Type | Electromagnetic |
| Solenoid Finish | Stainless Steel |
| Housing Material | Plastic |
| Tube Length | 2.1 in |
| Color | Silver/Zinc-Plated/Brass |
| Terminal Type | Blade |
| Compatible Brands/Models | Ford |
| Terminal Quantity | 2 |
| Electrical Connector Type | Plug and Socket |
| Item Grade | Standard Replacement |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | Escape | 2009 to 2019 |
| Ford | Fusion | 2006 to 2012 |
| Lincoln | MKZ | 2011 to 2012 |
| Mazda | 3 Sport | 2009 to 2013 |
| Mazda | 3 | 2004 to 2013 |
| Mazda | 5 | 2006 to 2017 |
| Mazda | 6 | 2003 to 2013 |
| Mazda | CX-7 | 2007 to 2012 |
| Mazda | MX-5 Miata | 2006 to 2014 |
| Mazda | MX-5 | 2006 to 2015 |
| Mercury | Mariner | 2009 to 2011 |
| Mercury | Milan | 2006 to 2011 |
Reviews
There are no reviews yet.