Dorman DOR-917-234 Variable Valve Timing Solenoid
Features:
- Durable construction – this part is made from quality materials to ensure a long service life
- Vehicle tested – has undergone on-vehicle testing to ensure proper fit and performance
- Excellent value – the VVT solenoid is built to perform like original equipment quality at a competitive price
- Ideal replacement – this VVT solenoid is professionally engineered to match the function and performance of the stock part on specific vehicle applications
Product Video – YouTube Product Video – YouTube
This replacement engine variable valve timing (VVT) solenoid is precision-engineered to match the fit and function of the original VVT solenoid. Made of quality materials for a long service life, it has been tested for proper performance.
Attributes:
| Terminal Quantity | 2 |
| Electrical Connector Type | Plug and Socket |
| Item Grade | Standard Replacement |
| Overall Height (in) | 2 in |
| Overall Width (in) | 1 in |
| Package Contents | 1 VVT Solenoid |
| Color | Silver/Zinc-Plated/Brass |
| Terminal Type | Blade |
| Tube Length | 4 in |
| Solenoid Finish | Stainless Steel |
| Solenoid Activation Type | Electromagnetic |
| Shaft Diameter (in) | 0.7 in |
| Plug/Connector Type | Plug and Socket |
| Compatible Brands/Models | Toyota |
| Color/Finish | Silver/Zinc-Plated/Brass |
| Housing Material | Plastic |
| Connector Quantity: | 1 |
| Wire Quantity | 2 |
| Voltage | 12 |
| Terminal Gender: | Female |
| Connector Gender: | Male |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Lexus | GS F | 2016 to 2017 |
| Lexus | GS350 | 2009 to 2015 |
| Lexus | GS450h | 2013 to 2018 |
| Lexus | GS460 | 2008 to 2011 |
| Lexus | GX460 | 2010 to 2020 |
| Lexus | IS F | 2008 to 2014 |
| Lexus | IS250 | 2010 to 2015 |
| Lexus | IS300 | 2016 to 2017 |
| Lexus | IS350 | 2009 to 2017 |
| Lexus | LC500 | 2018 to 2020 |
| Lexus | LS460 | 2007 to 2017 |
| Lexus | LS600h | 2008 to 2016 |
| Lexus | LX570 | 2008 to 2020 |
| Lexus | RC F | 2015 to 2020 |
| Lexus | RC300 | 2016 to 2017 |
| Lexus | RC350 | 2015 to 2017 |
| Toyota | 4Runner | 2010 to 2020 |
| Toyota | FJ Cruiser | 2010 to 2014 |
| Toyota | Land Cruiser | 2008 to 2020 |
| Toyota | Sequoia | 2008 to 2020 |
| Toyota | Tundra | 2007 to 2020 |
Reviews
There are no reviews yet.