Dorman DOR-917-271 Variable Valve Timing Solenoid
Features:
- Durable construction – this part is made from quality materials to ensure a long service life
- Excellent value – the VVT solenoid is built to perform like original equipment quality at a competitive price
- Ideal replacement – this VVT solenoid is professionally engineered to match the function and performance of the stock part on specific vehicle applications
- Vehicle tested – has undergone on-vehicle testing to ensure proper fit and performance
Product Video – YouTube Product Video – YouTube
This replacement engine variable valve timing (VVT) solenoid is precision-engineered to match the fit and function of the original VVT solenoid. Made of quality materials for a long service life, it has been tested for proper performance.
Attributes:
| Terminal Gender: | Female |
| Color/Finish | Silver/Zinc-Plated/Brass |
| Housing Material | Plastic |
| Connector Quantity: | 1 |
| Wire Quantity | 2 |
| Voltage | 12 |
| Connector Gender: | Male |
| Terminal Quantity | 2 |
| Terminal Type | Blade |
| Color | Silver/Zinc-Plated/Brass |
| Overall Width (in) | 1.95 in |
| Package Contents | 1 VVT Solenoid |
| Tube Length | 1.95 in |
| Plug/Connector Type | Plug and Socket |
| Overall Height (in) | 4.2 in |
| Solenoid Finish | Stainless Steel |
| Electrical Connector Type | Plug and Socket |
| Solenoid Activation Type | Electromagnetic |
| Shaft Diameter (in) | 0.7 in |
| Item Grade | Standard Replacement |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Audi | A3 | 2006 to 2008 |
| Audi | A4 Quattro | 2005 to 2009 |
| Audi | A4 | 2005 to 2009 |
| Audi | S3 | 2008 to 2008 |
| Audi | TT Quattro | 2012 to 2013 |
| Audi | TT | 2008 to 2009 |
| Audi | TTS Quattro | 2009 to 2013 |
| Volkswagen | Eos | 2007 to 2009 |
| Volkswagen | GTI | 2006 to 2008 |
| Volkswagen | Golf R | 2012 to 2019 |
| Volkswagen | Golf | 2006 to 2013 |
| Volkswagen | Jetta City | 2007 to 2009 |
| Volkswagen | Jetta | 2006 to 2008 |
| Volkswagen | Passat | 2006 to 2008 |

Reviews
There are no reviews yet.