Dorman DOR-917-294 Variable Valve Timing Solenoid
Features:
- Vehicle tested – has undergone on-vehicle testing to ensure proper fit and performance
- Durable construction – this part is made from quality materials to ensure a long service life
- Ideal replacement – this VVT solenoid is professionally engineered to match the function and performance of the stock part on specific vehicle applications
- Excellent value – the VVT solenoid is built to perform like original equipment quality at a competitive price
Product Video – YouTube Product Video – YouTube
This replacement engine variable valve timing (VVT) solenoid is precision-engineered to match the fit and function of the original VVT solenoid. Made of quality materials for a long service life, it has been tested for proper performance.
Attributes:
| Package Contents | 1 VVT Solenoid |
| Housing Material | Plastic |
| Connector Quantity: | 1 |
| Wire Quantity | 2 |
| Voltage | 12 |
| Terminal Gender: | Female |
| Connector Gender: | Male |
| Terminal Quantity | 2 |
| Terminal Type | Blade |
| Color | Silver/Zinc-Plated/Brass |
| Tube Length | 2.7 in |
| Solenoid Finish | Stainless Steel |
| Solenoid Activation Type | Electromagnetic |
| Shaft Diameter (in) | 0.8 in |
| Plug/Connector Type | Plug and Socket |
| Overall Width (in) | 1.2 in |
| Overall Height (in) | 4.2 in |
| Item Grade | Standard Replacement |
| Electrical Connector Type | Plug and Socket |
| Compatible Brands/Models | Nissan |
| Color/Finish | Silver/Zinc-Plated/Brass |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| INFINITI | EX35 | 2008 to 2012 |
| INFINITI | EX37 | 2013 to 2013 |
| INFINITI | FX35 | 2009 to 2012 |
| INFINITI | FX37 | 2013 to 2013 |
| INFINITI | FX45 | 2003 to 2008 |
| INFINITI | G25 | 2011 to 2012 |
| INFINITI | G35 | 2007 to 2008 |
| INFINITI | G37 | 2008 to 2013 |
| INFINITI | JX35 | 2013 to 2013 |
| INFINITI | M35 | 2009 to 2010 |
| INFINITI | M37 | 2011 to 2013 |
| INFINITI | M45 | 2003 to 2010 |
| INFINITI | Q40 | 2015 to 2015 |
| INFINITI | Q45 | 2002 to 2006 |
| INFINITI | Q50 | 2014 to 2018 |
| INFINITI | Q60 | 2014 to 2016 |
| INFINITI | Q70 | 2014 to 2019 |
| INFINITI | Q70L | 2015 to 2019 |
| INFINITI | QX50 | 2014 to 2017 |
| INFINITI | QX56 | 2004 to 2010 |
| INFINITI | QX60 | 2014 to 2020 |
| INFINITI | QX70 | 2014 to 2020 |
| Nissan | 350Z | 2007 to 2009 |
| Nissan | 370Z | 2009 to 2020 |
| Nissan | Almera | 2001 to 2005 |
| Nissan | Altima | 2002 to 2014 |
| Nissan | Armada | 2005 to 2015 |
| Nissan | Frontier | 2005 to 2019 |
| Nissan | GT-R | 2009 to 2020 |
| Nissan | Maxima | 2009 to 2015 |
| Nissan | Murano | 2009 to 2015 |
| Nissan | NV2500 | 2012 to 2016 |
| Nissan | NV350 Urvan | 2014 to 2020 |
| Nissan | NV3500 | 2012 to 2016 |
| Nissan | Pathfinder Armada | 2004 to 2004 |
| Nissan | Pathfinder | 2008 to 2016 |
| Nissan | Quest | 2011 to 2014 |
| Nissan | Sentra | 2002 to 2006 |
| Nissan | TITAN | 2004 to 2015 |
| Nissan | Urvan | 2010 to 2013 |
| Nissan | X-Trail | 2002 to 2013 |

Reviews
There are no reviews yet.