Dorman DOR-918-065 Variable Valve Timing Solenoid
Features:
- Ideal replacement – this VVT solenoid is professionally engineered to match the function and performance of the stock part on specific vehicle applications
- Excellent value – the VVT solenoid is built to perform like original equipment quality at a competitive price
- Vehicle tested – has undergone on-vehicle testing to ensure proper fit and performance
- Durable construction – this part is made from quality materials to ensure a long service life
Product Video – YouTube Product Video – YouTube
This replacement engine variable valve timing (VVT) solenoid is precision-engineered to match the fit and function of the original VVT solenoid. Made of quality materials for a long service life, it has been tested for proper performance.
Attributes:
| Overall Width (in) | 4.25 in |
| Electrical Connector Type | Plug and Socket |
| Plug/Connector Type | Plug and Socket |
| Solenoid Activation Type | Electromagnetic |
| Color/Finish | Silver/Zinc-Plated |
| Terminal Gender: | Male |
| Voltage | 12 |
| Wire Quantity | 0 |
| Connector Quantity: | 2 |
| Terminal Type | Blade |
| Terminal Quantity | 3 |
| Connector Gender: | Male |
| Housing Material | Metal |
| Item Grade | Standard Replacement |
| Solenoid Finish | Metal |
| Overall Height (in) | 2 in |
| Shaft Diameter (in) | 1 in |
| Color | Silver/Zinc-Plated |
| Tube Length | 5.5 in |
| Package Contents | 1 VVT Solenoid |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Honda | Civic del Sol | 1993 to 1997 |
| Honda | Civic | 1992 to 1995 |
Reviews
There are no reviews yet.