Dorman DOR-918-182 Camshaft Phaser- Variable Timing Camshaft Gear
Features:
- Durable construction – made from durable steel and precision machined for reliable performance
- Quality assured – vehicle-specific application has been validation tested to ensure quality
- 100% new – this variable valve timing sprocket is entirely new, not a remanufactured part
- Direct replacement – this VVT sprocket fits and performs like the original sprocket
Product Video – YouTube Product Video – YouTube
The variable valve timing sprocket is key to ensuring an engine’s performance and clean running. Replace a worn factory VVT sprocket with this quality engineered sprocket to restore lost performance. Designed to install and perform like the original.
Attributes:
| Package Contents | 1 Engine Variable Timing Sprocket |
| Bolt Included | No |
| Material | Steel |
| Diameter | 4.74 in |
| Attachment Type | Bolt |
| Overall Length (In) | 4.74 in |
| Grade Type | Standard |
| Overall Height (in) | 1.5 in |
| Color | Silver |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chevrolet | Astra | 2008 to 2008 |
| Chevrolet | Aveo5 | 2009 to 2011 |
| Chevrolet | Aveo | 2009 to 2011 |
| Pontiac | G3 Wave | 2009 to 2009 |
| Pontiac | G3 | 2009 to 2010 |
| Saturn | Astra | 2008 to 2009 |
Reviews
There are no reviews yet.