Dorman DOR-918-879 Camshaft Phaser- Variable Timing Camshaft Gear
Features:
- 100% new – this variable valve timing sprocket is entirely new, not a remanufactured part
- Direct replacement – this VVT sprocket fits and performs like the original sprocket
- Quality assured – vehicle-specific application has been validation tested to ensure quality
- Durable construction – made from durable steel and precision machined for reliable performance
Product Video – YouTube Product Video – YouTube
The variable valve timing sprocket is key to ensuring an engine’s performance and clean running. Replace a worn factory VVT sprocket with this quality engineered sprocket to restore lost performance. Designed to install and perform like the original.
Attributes:
| Bolt Material | Steel |
| Overall Length (In) | 1.44 in |
| Color | Silver |
| Diameter | 4.08 in |
| Package Contents | 1 Cam Phaser |
| Material | Steel |
| Grade Type | Standard |
| Overall Height (in) | 1.44 in |
| Bolt Included | Yes |
| Attachment Type | Bolt |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| BMW | 118i | 2013 to 2015 |
| BMW | 120i | 2016 to 2016 |
| Mini | Cooper Countryman | 2011 to 2018 |
| Mini | Cooper Paceman | 2013 to 2016 |
| Mini | Cooper | 2007 to 2016 |
Reviews
There are no reviews yet.