Dorman DOR-918-880 Camshaft Phaser
Features:
- 100% new – this variable valve timing sprocket is entirely new, not a remanufactured part
- Durable construction – made from durable steel and precision machined for reliable performance
- Quality assured – vehicle-specific application has been validation tested to ensure quality
- Direct replacement – this VVT sprocket fits and performs like the original sprocket
Product Video – YouTube Product Video – YouTube
The variable valve timing sprocket is key to ensuring an engine’s performance and clean running. Replace a worn factory VVT sprocket with this quality engineered sprocket to restore lost performance. Designed to install and perform like the original.
Attributes:
| Color | Gray |
| Overall Length (In) | 3.18 in |
| Package Contents | 1 Cam Phaser |
| Overall Height (in) | 1.82 in |
| Diameter | 3.18 in |
| Bolt Included | No |
| Attachment Type | Bolt On |
| Grade Type | Standard |
| Wiring Harness Included | No |
| Connector Quantity: | 0 |
| Outside Diameter | 2.75 |
| Inside Diameter | 0.97 |
| Material | Metal |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chrysler | 200 | 2011 to 2017 |
| Chrysler | 300 | 2011 to 2023 |
| Chrysler | Town & Country | 2011 to 2016 |
| Dodge | Avenger | 2011 to 2014 |
| Dodge | Challenger | 2011 to 2023 |
| Dodge | Charger | 2011 to 2023 |
| Dodge | Durango | 2011 to 2015 |
| Dodge | Grand Caravan | 2011 to 2020 |
| Dodge | Journey | 2011 to 2019 |
| Jeep | Cherokee | 2014 to 2022 |
| Jeep | Grand Cherokee | 2011 to 2015 |
| Jeep | Wrangler JK | 2018 to 2018 |
| Jeep | Wrangler | 2012 to 2017 |
| Ram | 1500 Classic | 2019 to 2023 |
| Ram | 1500 | 2013 to 2022 |
| Ram | C/V | 2012 to 2015 |
| Ram | ProMaster 1500 | 2014 to 2023 |
| Ram | ProMaster 2500 | 2014 to 2023 |
| Ram | ProMaster 3500 | 2014 to 2023 |
Reviews
There are no reviews yet.