Dorman DOR-939-107 16 x 6.5 In. Steel Wheel
Features:
- Cost-effective solution – offers original equipment quality and appearance for a competitive price
- Thoroughly tested – dynamic radial testing, radial run-out testing, and axial run-out testing ensures performance
- Trustworthy quality – backed by team of designers and engineers in the United States
- Direct replacement – this wheel is designed to match the fit and structural appearance of the original wheel on specific vehicle years, makes and models
Damaged your wheel, or looking to upgrade? This wheel is specifically designed to directly replace the original wheel on certain vehicle applications. It is thoroughly tested to meet safety standards for reliable performance.
Attributes:
| Load Rating (lbs) | 1189 lb |
| Package Contents | 1 Steel Wheel |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Bore Diameter | 73 mm |
| Bolt Pattern Diameter | 114.3 mm |
| 9098 | 5 x 114.3 |
| 3032 | 5 |
| Width | 6.5 |
| Diameter | 16 |
| Finish | Painted |
| Grade Type | Regular |
| Dimensions | 16 x 6.5 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chrysler | Town & Country | 2001 to 2007 |
| Chrysler | Voyager | 2001 to 2003 |
| Dodge | Caravan | 2001 to 2007 |
| Dodge | Grand Caravan | 2001 to 2007 |
Reviews
There are no reviews yet.