Dorman DOR-939-120 16 x 6.5 In. Steel Wheel
Features:
- Trustworthy quality – backed by team of designers and engineers in the United States
- Cost-effective solution – offers original equipment quality and appearance for a competitive price
- Direct replacement – this wheel is designed to match the fit and structural appearance of the original wheel on specific vehicle years, makes and models
- Thoroughly tested – dynamic radial testing, radial run-out testing, and axial run-out testing ensures performance
Damaged your wheel, or looking to upgrade? This wheel is specifically designed to directly replace the original wheel on certain vehicle applications. It is thoroughly tested to meet safety standards for reliable performance.
Attributes:
| Package Contents | 1 Wheel |
| 3032 | 5 |
| Diameter | 16 |
| 9098 | 5 x 100 |
| Bolt Pattern Diameter | 100 mm |
| Bore Diameter | 58 mm |
| Dimensions | 16 x 6.5 |
| Load Rating (lbs) | 1080 lb |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Width | 6.5 |
| Finish | Painted |
| Grade Type | Regular |
| Offset (mm) | 42 mm |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Volkswagen | Beetle Cabrio | 2010 to 2010 |
| Volkswagen | Beetle | 2006 to 2010 |
| Volkswagen | Golf City | 2007 to 2010 |
| Volkswagen | Golf | 2002 to 2007 |
| Volkswagen | Jetta | 2007 to 2009 |
Reviews
There are no reviews yet.