Dorman DOR-939-121 16 x 6.5 In. Steel Wheel
Features:
- Direct replacement – this wheel is designed to match the fit and structural appearance of the original wheel on specific vehicle years, makes and models
- Cost-effective solution – offers original equipment quality and appearance for a competitive price
- Thoroughly tested – dynamic radial testing, radial run-out testing, and axial run-out testing ensures performance
- Trustworthy quality – backed by team of designers and engineers in the United States
Damaged your wheel, or looking to upgrade? This wheel is specifically designed to directly replace the original wheel on certain vehicle applications. It is thoroughly tested to meet safety standards for reliable performance.
Attributes:
| Width | 6.5 |
| 3032 | 5 |
| 9098 | 5 x 114.3 |
| Bolt Pattern Diameter | 114.3 mm |
| Bore Diameter | 60.1 mm |
| Dimensions | 16 x 6.5 |
| Load Rating (lbs) | 1346 lb |
| Offset (mm) | 45 mm |
| Package Contents | 1 Steel Wheel |
| Grade Type | Regular |
| Finish | Painted |
| Diameter | 16 |
| Color | Black |
| Material | Steel |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Toyota | Camry | 2007 to 2011 |
Reviews
There are no reviews yet.