Dorman DOR-939-122 16 x 6.5 In. Steel Wheel
Features:
- Direct replacement – this wheel is designed to match the fit and structural appearance of the original wheel on specific vehicle years, makes and models
- Trustworthy quality – backed by team of designers and engineers in the United States
- Thoroughly tested – dynamic radial testing, radial run-out testing, and axial run-out testing ensures performance
- Cost-effective solution – offers original equipment quality and appearance for a competitive price
Damaged your wheel, or looking to upgrade? This wheel is specifically designed to directly replace the original wheel on certain vehicle applications. It is thoroughly tested to meet safety standards for reliable performance.
Attributes:
| Diameter | 16 |
| Finish | Painted |
| Grade Type | Regular |
| 3032 | 5 |
| 9098 | 5 x 114.3 |
| Bolt Pattern Diameter | 114.3 mm |
| Color | Black |
| Bore Diameter | 66 mm |
| Dimensions | 16 x 6.5 |
| Material | Steel |
| Width | 6.5 |
| Package Contents | 1 Steel Wheel |
| Offset (mm) | 38 mm |
| Load Rating (lbs) | 1301 lb |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Chrysler | Sebring | 2007 to 2010 |
| Dodge | Avenger | 2008 to 2010 |
Reviews
There are no reviews yet.