Dorman DOR-939-124 15 x 5.5 In. Steel Wheel
Features:
- Direct replacement – this wheel is designed to match the fit and structural appearance of the original wheel on specific vehicle years, makes and models
- Thoroughly tested – dynamic radial testing, radial run-out testing, and axial run-out testing ensures performance
- Cost-effective solution – offers original equipment quality and appearance for a competitive price
- Trustworthy quality – backed by team of designers and engineers in the United States
Damaged your wheel, or looking to upgrade? This wheel is specifically designed to directly replace the original wheel on certain vehicle applications. It is thoroughly tested to meet safety standards for reliable performance.
Attributes:
| Load Rating (lbs) | 1188 lb |
| Offset (mm) | 41 mm |
| Width | 5.5 |
| 3032 | 5 |
| Diameter | 15 |
| Finish | Painted |
| 9098 | 5 x 114.3 |
| Bolt Pattern Diameter | 114.3 mm |
| Color | Black |
| Material | Steel |
| 9097 | 124 |
| Grade Type | Regular |
| Bore Diameter | 67 mm |
| Package Contents | 1 Steel Wheel |
| Dimensions | 15 x 5.5 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Kia | Forte | 2010 to 2013 |
Reviews
There are no reviews yet.