Dorman DOR-939-126 15 X 6 In. Steel Wheel
Features:
- Thoroughly tested – dynamic radial testing, radial run-out testing, and axial run-out testing ensures performance
- Direct replacement – this wheel is designed to match the fit and structural appearance of the original wheel on specific vehicle years, makes and models
- Cost-effective solution – offers original equipment quality and appearance for a competitive price
- Trustworthy quality – backed by team of designers and engineers in the United States
Damaged your wheel, or looking to upgrade? This wheel is specifically designed to directly replace the original wheel on certain vehicle applications. It is thoroughly tested to meet safety standards for reliable performance.
Attributes:
| 9098 | 5 x 114.3 |
| 9097 | 125 |
| Bolt Pattern Diameter | 114.3 mm |
| 3032 | 4 |
| Load Rating (lbs) | 992 lb |
| Bore Diameter | 66 mm |
| Grade Type | Regular |
| Width | 6 |
| Color | Black |
| Offset (mm) | 42 mm |
| Finish | Painted |
| Package Contents | 1 Steel Wheel |
| Dimensions | 15 x 6 |
| Material | Steel |
| Diameter | 15 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Nissan | Cube | 2009 to 2014 |
Reviews
There are no reviews yet.