Dorman DOR-939-189 19.5 x 6 In. Steel Wheel
Features:
- Trustworthy quality – backed by team of designers and engineers in the United States
- Direct replacement – this wheel is designed to match the fit and structural appearance of the original wheel on specific vehicle years, makes and models
- Cost-effective solution – offers original equipment quality and appearance for a competitive price
- Thoroughly tested – dynamic radial testing, radial run-out testing, and axial run-out testing ensures performance
Damaged your wheel, or looking to upgrade? This wheel is specifically designed to directly replace the original wheel on certain vehicle applications. It is thoroughly tested to meet safety standards for reliable performance.
Attributes:
| Diameter | 19.5 |
| Material | Steel |
| Color | Gray |
| Width | 6 |
| Bolt Pattern Diameter | 8.85 in |
| 9098 | 8 x 225 |
| Finish | Painted |
| Grade Type | Regular |
| Offset (mm) | 136 mm |
| Load Rating (lbs) | 3750 lb |
| Package Contents | 1 Steel Wheel |
| 3032 | 8 |
| Bore Diameter | 170.3 mm |
| Dimensions | 19.5 x 6 |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| to |
Reviews
There are no reviews yet.