Dorman DOR-939-201 16 X 6.5 In. Steel Wheel
Features:
- Thoroughly tested – dynamic radial testing, radial run-out testing, and axial run-out testing ensures performance
- Direct replacement – this wheel is designed to match the fit and structural appearance of the original wheel on specific vehicle years, makes and models
- Cost-effective solution – offers original equipment quality and appearance for a competitive price
- Trustworthy quality – backed by team of designers and engineers in the United States
Damaged your wheel, or looking to upgrade? This wheel is specifically designed to directly replace the original wheel on certain vehicle applications. It is thoroughly tested to meet safety standards for reliable performance.
Attributes:
| Material | Steel |
| Load Rating (lbs) | 2500 lb |
| Grade Type | Regular |
| Diameter | 16 |
| Width | 6.5 |
| Offset (mm) | 128 mm |
| Package Contents | 1 Steel Wheel |
| 9098 | 8 x 165 |
| Color | Silver |
| 9097 | 225 |
| 3032 | 8 |
| Dimensions | 16 x 6.5 |
| Bore Diameter | 117 mm |
| Bolt Pattern Diameter | 165 mm |
| Finish | Painted |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| to | ||
| Chevrolet | Express 3500 | 2005 to 2015 |
| Chevrolet | Silverado 3500 HD | 2007 to 2007 |
| Chevrolet | Silverado 3500 | 2001 to 2007 |
| GMC | Savana 3500 | 2005 to 2015 |
| GMC | Sierra 1500 | 2001 to 2001 |
| GMC | Sierra 3500 Classic | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 3500 HD | 2007 to 2007 |
| GMC | Sierra 3500 | 2001 to 2006 |
Reviews
There are no reviews yet.