Dorman DOR-939-261 16 x 6 In. Steel Wheel
Features:
- Direct replacement – this wheel is designed to match the fit and structural appearance of the original wheel on specific vehicle years, makes and models
- Cost-effective solution – offers original equipment quality and appearance for a competitive price
- Trustworthy quality – backed by team of designers and engineers in the United States
- Thoroughly tested – dynamic radial testing, radial run-out testing, and axial run-out testing ensures performance
Damaged your wheel, or looking to upgrade? This wheel is specifically designed to directly replace the original wheel on certain vehicle applications. It is thoroughly tested to meet safety standards for reliable performance.
Attributes:
| Bore Diameter | 125.2 mm |
| 8763 | Yes |
| 9097 | 220 |
| Package Contents | 1 Wheel |
| 9098 | 8 x 170 |
| Bolt Pattern Diameter | 170 mm |
| Width | 7.1 |
| 3032 | 8 |
| Color | Gray |
| 3775 | No |
| 1712 | 16.3 |
| Grade Type | Regular |
| Finish | Painted |
| Diameter | 17.5 |
| 1019 | 11.5 |
| Material | Steel |
| 3778 | No |
| Dimensions | 17 x 7.5 in |
| Load Rating (lbs) | 2754 lb |
| Offset (mm) | 136 mm |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ford | F-250 Super Duty | 2002 to 2004 |
| Ford | F-350 Super Duty | 1999 to 2004 |
Reviews
There are no reviews yet.