Dorman DOR-939-266 16 x 6 In. Steel Wheel
Features:
- Thoroughly tested – dynamic radial testing, radial run-out testing, and axial run-out testing ensures performance
- Trustworthy quality – backed by team of designers and engineers in the United States
- Direct replacement – this wheel is designed to match the fit and structural appearance of the original wheel on specific vehicle years, makes and models
- Cost-effective solution – offers original equipment quality and appearance for a competitive price
Damaged your wheel, or looking to upgrade? This wheel is specifically designed to directly replace the original wheel on certain vehicle applications. It is thoroughly tested to meet safety standards for reliable performance.
Attributes:
| Dimensions | 16 x 6 |
| Load Rating (lbs) | 2680 lbs |
| 1019 | 11.5 |
| 9542 | No |
| Bolt Pattern Diameter | 132 mm |
| Offset (mm) | 68.75 |
| Bore Diameter | 78.5 mm |
| 1712 | 18.0 |
| 3032 | 5 |
| 3775 | No |
| 3776 | 68.75 |
| 9097 | 159.4 |
| 3778 | No |
| 4916 | 0 |
| 8526 | 68 |
| 9098 | 5 x 132 |
| 9099 | No |
| Package Contents | 1 Wheel |
| 8763 | Yes |
| Material | Steel |
| Color | Black |
| Inside Diameter | 441 |
| Width | 6 |
| Diameter | 16 |
| Finish | Black |
| Grade Type | Standard |
Vehicle Applications:
| Make | Model | Years |
| Ram | ProMaster 1500 | 2014 to 2024 |
| Ram | ProMaster 2500 | 2014 to 2024 |
| Ram | ProMaster 3500 | 2014 to 2024 |
| Ram | ProMaster City | 2015 to 2017 |
| Ram | ProMaster Rapid | 2017 to 2017 |
Reviews
There are no reviews yet.